Početna strana > Hronika > Smanjenje nemačkih ulaganja u Srbiji
Hronika

Smanjenje nemačkih ulaganja u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
sreda, 27. maj 2009.

Posle prvog mesta po atraktivnosti za ulaganje u prošloj, Srbija je ove godine pala na sedmo mesto, saopštili su predstavnici nemačkog biznisa u Srbiji. Većina kompanija u 15 zemalja istočne i jugoistočne Evrope ne namerava da otpušta, ali ni da zapošljava nove radnike.

Šef delegacije nemačke privrede u Srbiji Mihael Šmit izjavio je da je 72 odsto nemačkih firmi koje posluju u Srbiji negativno ocenilo trenutnu ekonomsku situaciju u državi. 

Predstavljajući rezultate ankete nemačkih privrednika o situaciju u privredi zemalja centralne i istočne Evrope, Šmit je rekao da je i opšta ekonomska situacija gore ocenjena nego prošle godine i privrednici očekuju negativno kretanje na tržištu.

"Dobro je to što više od polovine nemačkih privrednika pozitivno ocenjuje situaciju u svojoj firmi i očekuje porast prihoda, tako da ako se pogledaju firme pojedinačno nije sve tako loše", rekao je Šmit.

Oko šest odsto firmi planira da poveća investicije u Srbiji, dok je porast ulaganja u prošloj godini planiralo oko 60 odsto firmi.

Većina nemačkih firmi, istakao je Šmit, planira da zadrži broj zaposlenih u Srbiji na sadašnjem nivou, dok oko 25 odsto planira smanjenje broja radnika, a oko pet odsto namerava da otvori nova radna mesta.

"Situacija je stabilna, ali nema razvoja", ocenio je Šmit.

U ovoj godini broj nemačkih firmi koje bi ponovo investirale u Srbiju pao je sa prošlogodišnjih 97 odsto na 82 odsto.

Srbija nije više na prvom mestu po tom kriterijumu, naveo je Šmit i dodao da je Srbija pala na listi zemalja regiona po atraktivnosti za ivesticije.

Šmit je naveo da je Srbija po atraktivnosti za ulaganje ispred Bugarske, Mađarske i Rumunije, ali iza Češke, Albanije i Makedonije.

Ocenio je i da je pad zainteresovanosti za ulaganje u Srbiji posledica opšteg pada tražnje na tržištu i problema u obezbeđivanju novca za finansiranje.

Šmit kaže i da oko 65 odsto učesnika ankete nije zadovoljno merama Vlade za umanjenje efekata krize. 

Prema njegovim rečima, nemačke komapanije u Srbiji do sada su investirale oko 1,5 milijardi evra, ako se uračuna ulaganje preko ćerki-firmi iz Austrije.

Procenio je i da u Srbiji posuje oko 300 preduzeća iz Nemačke.

U anketi Udruženja nemačke privrede u Srbiji učestvovalo je oko 15 odsto od ukupno 144 firme članice te asocijacije. 

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner